Muzeum je pro veřejnost otevřeno od dubna do září každou sobotu a neděli od 10.00 do 17.00,
v červenci a srpnu od úterý do neděle od 10.00 do 17.00
Přesto je možné sjednat individuální návštěvu i mimo uvedenou dobu na tel.: 602370575-provozovatel, e-mail: tankysmrzovka@seznam.cz , po předchozí dohodě možnost projížďky tankem v areálu muzea / základní cena 8.000,-Kč /,přesto doporučujeme, aby zájemci o návštěvu muzea mimo hlavní sezónu raději prověřili otevření na telefonu provozovatele-muzeum nemá placené průvodce a občas musíme vyřizovat provozní věci i o víkendech,
VSTUPNÉ : děti od 7 - 15 let : 50,-Kč
od 15 let a dospělí : 100,-Kč

cestu k nám naleznete v rubrice KDY A KUDY K NÁM /vlevo na liště/

Počátkem zimy roku 1943 se spojenci v Itálii probíjeli od Salerna na sever ke Cassinu. Museli přitom projít úžinou Mignano, lemovanou silně opevněnými vrcholy Monte La Difensa(960 m), Monte Sammucro (1205m), Monte Camino(963 m). Uprostřed úžiny stojí výšina Monte Lungo (343 m).

V té době Itálie halasně proklamovala své nové spojenectví s USA a Velkou Británií, především Američané však trvali na tom, aby se Italové do bojů proti svému bývalému spojenci, Německu, zapojili i jinak, než verbálně. K US 36. texaské divizi byla připojena 1. Italská motorizovaná skupina (1. Raggruppamento Italiano Motorizzato) o síle asi 5.500 mužů. Ta 8. prosince 1943 dostala za úkol vytlačit Němce z kóty 343, tedy Monte Lunga. Útok byl koordinován s pokusy 36. divize dobýt vrcholy Monte Camino a Monte Sammucro.

Ráno v 6.20 Italové vyrazili do útoku. Bylo to jejich první bojové vystoupení po boku spojenců, tak to pojali slavnostně, vzali si na to parádní uniformy a plukovní kapelu. Všichni, jak Němci, tak Američané, se shodli na tom, že jim to velice sluší. Jak mi řekl jeden z veteránů 15. divize pancéřových granátníků, který se v té době nacházel ve svém postavení na vrcholu, tak si Němci zpočátku mysleli, že se ti Italové zbláznili, nebo že se jedná opět o nějakou britskou proradnost. Když poznali, že se skutečně jedná o útok, byť trochu mimo měřítka moderního válečnictví, spustili palbu. Po asi 15 minutového ostřelování automatickými zbraněmi, především 2 cm kanony, přestala být italská jednotka bojeschopná. Němci palbu přerušili ale pro spojence problém teprve začal. Italové se odmítali hnout z míst, kde zalehli, dokonce i přesto, že přidělený britský dělostřelecký pozorovatel vyjednal s Němci lokální příměří. Odcházet z bojiště začali až poté, kdy z kopce sestoupil německý důstojník, velící obraně Monte Lunga a zavázal se jim svým čestným slovem, že po nich už nebudou střílet.

Další den se vrchol pokusila dobýt 36. divize, utrpěla těžké ztráty. Němci ustoupili až 16.12. poté, kdy jim hrozil obchvat a odříznutí od zasobování. Celkem spořádaně se stáhli na Gustavovu linii do pozic kolem kláštera Monte Cassino.

Dnes je na úpatí Monte Lunga vojenský hřbitov, na kterém leží 975 italských vojáků. Mezi nimi i generál Vincenzo Dapino, který sice zemřel až po válce, ale ve své poslední vůli projevil přání být pohřben se svými vojáky. Naproti hřbitovu je malé muzeum, které má ve vnitřní expozici nálezy z bojů o výšinu, především ruční zbraně a osobní věci vojáků, na vzorně upraveném prostranství kolem muzea se nachází jedna M 10, několik Shermanů a polních děl, především z produkce plzeňské Škodovky.  

Monte Lungo 01.jpg
Monte Lungo 02.jpg
Monte Lungo 03.jpg
Monte Lungo 04.jpg
Monte Lungo 05.jpg
Monte Lungo 06.jpg
Monte Lungo 07.jpg
Monte Lungo mapa.jpg
10.11.2008 21:21:25
tankysmrzovka
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one