Muzeum je pro veřejnost otevřeno od dubna do září každou sobotu a neděli od 10.00 do 17.00,
v červenci a srpnu od úterý do neděle od 10.00 do 17.00
Přesto je možné sjednat individuální návštěvu i mimo uvedenou dobu na tel.: 602370575-provozovatel, e-mail: tankysmrzovka@seznam.cz , po předchozí dohodě možnost projížďky tankem v areálu muzea / základní cena 8.000,-Kč /,přesto doporučujeme, aby zájemci o návštěvu muzea mimo hlavní sezónu raději prověřili otevření na telefonu provozovatele-muzeum nemá placené průvodce a občas musíme vyřizovat provozní věci i o víkendech,
VSTUPNÉ : děti od 7 - 15 let : 50,-Kč
od 15 let a dospělí : 100,-Kč

cestu k nám naleznete v rubrice KDY A KUDY K NÁM /vlevo na liště/
Bylo mi přáno navštívit pár vojenských hřbitovů v Itálii, tak sem dám trochu fotek. Sice to není až tak úplně po okolí tady, ale třeba to někoho nainspiruje k nějaké pěkné cestě.

Německý válečný hřbitov De La Cambe v Normandii byl postaven v roce 1954 na místě provizorního pohřebiště. Leží zde 20 507 německých vojáků, od roku 1983 je zde pochován i Michael Wittmann, nejznámější německý tankista.

Počet vítězství - 141 tanků, 132 protitankových děl, většina dosažena na východní frontě

 Kapitán SS Michael Wittmann ukončil svou kariéru ve 30 letech jako velitel 2. roty 101. pancéřové skupiny (část 1. SS obrněné divize Leibstandarte SS Adolf Hitler). Spolu se svou posádkou tanku Tiger (věžové číslo 007) byli zabiti v akci 8. srpna 1944 poblíž Gaumesnil Cintheaux u Caen a byli pohřbeni v neoznačeném hrobě. V roce 1983 byl tento hrob nalezen při výkopových pracech. Ostatky byly identifikovány podle záznamů z Wittmannovy zubní lékařské zprávy a identifikačních známek jeho řidiče.

La Cambe 1.jpg
La Cambe 2.jpg
La Cambe 3.jpg
La Cambe 4.JPG
La Cambe 5.jpg
La Cambe 6.jpg
La Cambe W 1.jpg
La Cambe W 2.jpg

Počátkem zimy roku 1943 se spojenci v Itálii probíjeli od Salerna na sever ke Cassinu. Museli přitom projít úžinou Mignano, lemovanou silně opevněnými vrcholy Monte La Difensa(960 m), Monte Sammucro (1205m), Monte Camino(963 m). Uprostřed úžiny stojí výšina Monte Lungo (343 m).

V té době Itálie halasně proklamovala své nové spojenectví s USA a Velkou Británií, především Američané však trvali na tom, aby se Italové do bojů proti svému bývalému spojenci, Německu, zapojili i jinak, než verbálně. K US 36. texaské divizi byla připojena 1. Italská motorizovaná skupina (1. Raggruppamento Italiano Motorizzato) o síle asi 5.500 mužů. Ta 8. prosince 1943 dostala za úkol vytlačit Němce z kóty 343, tedy Monte Lunga. Útok byl koordinován s pokusy 36. divize dobýt vrcholy Monte Camino a Monte Sammucro.

Ráno v 6.20 Italové vyrazili do útoku. Bylo to jejich první bojové vystoupení po boku spojenců, tak to pojali slavnostně, vzali si na to parádní uniformy a plukovní kapelu. Všichni, jak Němci, tak Američané, se shodli na tom, že jim to velice sluší. Jak mi řekl jeden z veteránů 15. divize pancéřových granátníků, který se v té době nacházel ve svém postavení na vrcholu, tak si Němci zpočátku mysleli, že se ti Italové zbláznili, nebo že se jedná opět o nějakou britskou proradnost. Když poznali, že se skutečně jedná o útok, byť trochu mimo měřítka moderního válečnictví, spustili palbu. Po asi 15 minutového ostřelování automatickými zbraněmi, především 2 cm kanony, přestala být italská jednotka bojeschopná. Němci palbu přerušili ale pro spojence problém teprve začal. Italové se odmítali hnout z míst, kde zalehli, dokonce i přesto, že přidělený britský dělostřelecký pozorovatel vyjednal s Němci lokální příměří. Odcházet z bojiště začali až poté, kdy z kopce sestoupil německý důstojník, velící obraně Monte Lunga a zavázal se jim svým čestným slovem, že po nich už nebudou střílet.

Další den se vrchol pokusila dobýt 36. divize, utrpěla těžké ztráty. Němci ustoupili až 16.12. poté, kdy jim hrozil obchvat a odříznutí od zasobování. Celkem spořádaně se stáhli na Gustavovu linii do pozic kolem kláštera Monte Cassino.

Dnes je na úpatí Monte Lunga vojenský hřbitov, na kterém leží 975 italských vojáků. Mezi nimi i generál Vincenzo Dapino, který sice zemřel až po válce, ale ve své poslední vůli projevil přání být pohřben se svými vojáky. Naproti hřbitovu je malé muzeum, které má ve vnitřní expozici nálezy z bojů o výšinu, především ruční zbraně a osobní věci vojáků, na vzorně upraveném prostranství kolem muzea se nachází jedna M 10, několik Shermanů a polních děl, především z produkce plzeňské Škodovky.  

Monte Lungo 01.jpg
Monte Lungo 02.jpg
Monte Lungo 03.jpg
Monte Lungo 04.jpg
Monte Lungo 05.jpg
Monte Lungo 06.jpg
Monte Lungo 07.jpg
Monte Lungo mapa.jpg

V roce 1944 dobyli klášter Monte Cassino vojáci II. polského sboru generála Anderse. Po válce byl polskou emigrací zřízen hřbitov, přímo proti klášteru. Prakticky každý den se na něm konají bohoslužby a vzpomínky na padlé vojáky.
Na hřbitově je pochován i generál Vladyslav Anders.
Ze hřbitova je výhled na Hill 593, kde je památník 3.divize Karpatských střelců a na skalnatý vrch Monte Calvario.

Hřbitov je přístupný každý den od 9.00 do 17.00.
MC1.JPG
MC2.JPG
MC3.JPG
MC4.jpg
MC5.JPG
MC6.JPG
MC8.JPG
MC7.JPG
Hřbitov Britského společenství, Leží na něm příslušníci snad všech národů, kterým tehdy Británie vládla, Angličané, Kanaďané, Novozélanďané, Gurkhové, Indové atd. atd. Zvláštností tohoto hřbitova jsou vzkazy, které nechávají pozůstalí a kamarádi u náhrobních kamenů. Občas jsou tam k vidění fotky vnoučat, které ti chudáci nikdy nemohli vidět, pozdravy od škol, do kterých před válkou chodili, až z toho trochu mrazí.
Raritní je hrob vojáka Rudé armády Luikanienka Pantelleie, kde se tam vzal, nikdo neví, snad to mohl být člen nějaké pozorovací mise.
Meč a Monte Cassino.JPG
Britský hřbitov v Cassinu.jpg
Monte Cassino.JPG
Gurkha Rifles.jpg
Lukianenko Pantellei.jpg
Na staré silnici mezi Florencií a Bolognou, v průsmyku Futta, byl zřízen německý hřbitov. V roce 1944 tudy vedla tzv. Gótská linie a tyto průsmyky byly značně opevněné, neboť jimi procházela jediná seriozní silnice na sever.
Na hřbitově je pochováno 30683 vojáků. V měsících září a říjen je hřbitov dějištěm divadelních her, pořádaných partou nadšenců z Florencie. Většinou dávají antické tragédie, spolu s atmosférou hřbitova, výhledem do podvečerní toskánské krajiny, muzikou od Bacha a Telemanna to je docela emocionální nářez, ani se nemusí moc umět italsky.
Ve vesnici Bruscoli, cca 5 km na sever, je muzeum Linea Gotica. V okolí je spousta menších vojenských památníčků, zbytky opevnění atd. Asi 10 km na jihovýchod je průsmyk Il Giogo a hora Monte Altuzzo, kde válčila US 85.pěší. U silnice stojí památník. Ve Florencii, cca 40 km na jih, je US vojenský hřbitov.
Přímo vedle hřbitova je luxusně vybavený kemp La Futta.
Futta pass 1.JPG
FJ.JPG
Dva němečtí vojáci.jpg
průhled z krypty.JPG
cross.jpg
to se válí za hřbitovem.JPG
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one